Kategorijas
Apziņa Atklājumi Video Zinātne

Realitāte ir ilūzija?

Vai šī pasaule, kuru redzam, ir vien ilūzija?
Vai redzam realitāti tādu, kāda tā ir?
Mistiķi un ezotēriķi par to runā gadu tūkstošiem. Šī ideja ir iemiesota mākslas darbos — kaut vai filmās “Matrix”.
Arī zinātnieku atklājumi, piemēram kvantu fizikā apstiprina to, ka reālā pasaule un redzamā pasaule ir divas dažādas lietas. Ka pats novērošanas fakts ietekmē to, ko redzam.
Nupat ezotērikai, mākslai un kvantu fizikai ir pievienojusies arī psiholoģija.

Kognitīvo zinātņu profesors Donalds D. Hofmans, kurš vairākus gadu desmitus strādā evolucionārās psiholoģijas un uztveres psiholoģijas jomā, apgalvo, ka realitāte, kādu redzam, ir vien ilūzija. Mūsu smadzeņu un apziņas uztveres mehānismi darbojas veidā, kas palīdz mūsu izdzīvošanai. Šī palīdzība izpaužas tādējādi, ka mēs redzam nevis realitāti tādu, kā tā ir, bet īpaši pielāgotu versiju — interpretāciju par to.

Citiem vārdiem sakot, mēs paši nepārtraukti radam to “realitāti”, kurā dzīvojam. Šis process notiek neapzināti un par to ir grūti domāt — jo pats domāšanas process ir daļa no realitātes atkal-radīšanas procesa. Tomēr to ir iespējams ieraudzīt.

Šeit var iepazīties ar Donalda Hofmana lekciju TED konferencē, kā arī izlasīt interviju, kurā viņš skaidro savus atklājumus:


Savukārt, šeit ir intervija kurā aplūkota tā pati tēma: http://www.theatlantic.com/science/


Turpinot šo tēmu, Elons Musks (zināms kā ļoti interesans uzņēmējs, Teslas dibinātājs) saka, ka varbūtība, ka tā pasaule, kurā mēs dzīvojam, ir vien datorsimulācija, ir ļoti liela. Precīzāk — iespējamību, ka tā nav, viņš vērtē ar viens pret miljardiem.

 


Atkal un atkal apstiprinās, ka mēs dzīvojam ļoti interesantā, jauniem atklājumiem un atklāsmēm pārbagātā laikā. Atklājumi, kas attiecas ne tikai uz ārējo — fizisko pasauli, bet atklājumi par mums pašiem — par cilvēkiem, apziņu, dzīvi. Tas ir lieliski.