Gribasspēks. 8. lekcija

 

Nodarbības konspekts LU Open Minded kursā “Gribasspēks”

 

Rīku kaste 2

Četri pamati

Ir stāsts par to, ka pasauli uz savas muguras tur četri ziloņi, kuri savukārt stāv uz milzīga bruņurupuča, kas peld milzīgā okeānā.
4 ziloņi

Līdzīgi arī gribasspēkam ir četri pamati, bez kuriem būs grūti īstenot savus mērķus, jo tie nodrošina nepieciešamos fiziskos resursus. Šie četri balsti ir:

  • Miegs.
  • Ēdiens.
  • Svaigs gaiss.
  • Kustība.

Neizguļoties, neesot paēduši (vai ēdot nekvalitatīvu ēdienu), neelpojot svaigu gaisu vai dzīvojot mazkustīgu dzīvesveidu, gribasspēks ir pirmā lieta, kurā pamanīsiet traucējumus. Būs grūtāk saņemties, izpildīt nolemto, sekot uzstādītajiem mērķiem, sasniegt sapņus. Tāpat būs grūtāk īstenot arī zemāk aprakstītās viltībiņas.

Vienlaikus, šīs četras lietas ievērojot, uzlabojums būs ne tikai gribasspēka jomā.

Nākotnes es.

Apsolot sev rīt darīt citādāk, es šodien varu atļauties darīt pa vecam.

Cilvēkiem vairumā gadījumu ir ļoti nereāls priekšstats par nākotni, tai skaitā —  idealizēts priekšstats par savu “rītdienas es” — šim cilvēkam būs vairāk brīvā laika, viņš būs organizētāks, gudrāks, veselāks, bagātāks, atbildīgāks, disciplinētāks, utt., utt. Pie tam, tas notiks pats no sevis. Rezultātā rītdienas es varēs atrisināt visas tās lietas, kurām man šodien nepietiek motivācijas.

Klasisks piemērs šim bija atklājums, ka tad, kad sabiedrības veselīgās daļas spiediena rezultātā McDonalds savā ēdienkartē pievienoja veselīgākas izvēles, burgeru pārdošanas apjomi būtiski palielinājās. Šo pašu tendenci apstiprināja laboratorijā veikti eksperimenti.

Kāpēc tā notiek — domāšanas kļūdas dēļ mūsu prāts iespēju izdarīt darbu uztver par jau izdarītu darbu. Ja man ir iespēja apēst salātus, tad es to kādreiz noteikti izdarīšu. Bet šoreiz — kā parasti — vienu, dubulto, ar sieru. 🙂

Atgriežoties pie rītdienas es — tas dzīvo ideālā pasaulē. Jo tad, kad pētnieki uzdeva jautājumu “vidēji – cik reizes nedēļā nākošmēnes tu sportosi” — atbildes neatšķirās no tām, kuras cilvēki sniedza uz jautājumu “ideālā pasaulē, vidēji cik reizes nedēļā nākošmēnes tu sportosi?”. Pie kam, nelabojamais optimisms nezuda arī pēc tam, kad bija pienācis nākošais mēness un cilvēki pārliecinājās par savu plānu neatbilstību realitātei. Drīzāk otrādi — lai atgūtu iekavēto, tika veidoti vēl lielāki plāni.

Risinājums: Atmest domu par to, ka rītdiena būs labāka kā šodiena, ka rītdien es būšu labāks, nekā esmu šodien. Tai vietā var lietot domu — rītdiena būs tāda pati, kā šodien. Visus labos darbus, kurus es neizdarīju šodien, es neizdarīšu arī rīt. Un tos nedarbus, kurus izdarīju šodien, es atkārtošu rīt. Šāda veida domāšana maina vienas atsevišķas darbības niecīgo svaru un palielina iespēju to mainīt.

Atgādinot, ka gribasspēkam ir trīs sastāvdaļas — spēja izvēlēties/radīt mērķi, spēja teikt jā, spēja teikt nē — stiprināšanas pasākumi visbiežāk ir vērsti uz kādu atsevišķu daļu.

Izvēle.

Pētījumi rāda, ka nepieciešamība izvēlēties — pieņemt lēmumu — arī iztērē mūsu gribasspēku. Tāpēc labāk lēmumu pieņemšanu neatlikt uz laiku, kad esam noguruši un iztukšojušies. Piemēram, ja mēs zinām, ka vakarā pēc darba gribēsim brīvo laiku veltīt kādai no svarīgām ārpusdarba aktivitātēm, tad saprātīgi ir izvēlēties konkrēti kuru aktivitāti, kādā veidā, kādā secībā veiksim, nevis atstāt šo izvēli uz to brīdi, kad ir pienācis/parādījies laiks. Tādējādi varam mazināt risku nonākt situācijā, kad neizvēlamies neko.

Tāpat, ja gada sākuma esam izvēlējušies attīstīties vairākās jomās, (piemēram, sports, trešā svešvaloda, veselīgāka ēšana un neveselīgo paradumu mazināšana), tad lielākas izredzes īstenot šos mērķus būs, strādājot ar tiem pa vienam.

Tikai vienu reizi.

Šo tehniku izmantojam intuitīvi, gan parasti ne tām labākajām lietām. (Tikai šo vienu sēriju, un tad iešu gulēt! Tikai šo vienu konfekti, un tad likšu to tūtu nost.) Pozitīvāk ir, ja šo tehniku izmantojam, stiprinot spēku teikt JĀ. Piemēram, vingrojot — pietupties tikai vienu reizi. Vai — izlasīt tikai vienu lappusi. Vai — uzrakstīt tikai vienu teikumu. Nomazgāt tikai vienu šķīvīti. Un, reiz iesākuši darbību, to ir viegli turpināt — kā zinām no pieredzes ar seriāliem vai konfektēm.

Līdzīga versija ir lietojama brīžos, kad vēlamies veikt ko nepatīkamu. Tad varam pierunāt sevi darīt šo darbu “tikai 10 minūtes” — un, pēc tam, ja gribēsim, varēsim likt nost. Viltība ir tajā, ka bieži pēc pirmajām 10 minūtēm izrādās, ka darbs nav ne tik grūts, ne nepatīkams, un to tīri labi var turpināt līdz loģiskam noslēgumam.

Izmantot inerci.

Inerce — tehnika ir līdzīga iepriekšējai. Vienkārši uzsākam kustību, kas ved mūs vajadzīgajā virzienā. Piemēri: no rīta likt modinātāju tālāk no gultas. Lai to nospiestu, mēs esam spiesti izkāpt no gultas. Reiz izkāpuši, ir vieglāk tajā neatgriezties. Citi piemēri: nolikt blakus gultai zobu birsti un zobu pastu. Sākt tīrīt zobus no rītiem, vēl gultā esot. Pēc brīža nav variantu, un ir jākāpj ārā no gultas, lai tiktu līdz ūdenim un izskalotu muti. Vai — piemērs no nodarbību klausītāja: pēc darba sportojot, netērēt laiku divas reizes pārģērbjoties. Novelkot nost darba drēbes, uzreiz vilkt mugurā sporta drēbes — un tad jau iziet paskriet ir daudz vieglāk.

“Mazais” treniņš

Tiešā veidā trenēt spēku teikt jā un spēku teikt nē, ir iespējams, ieviešot jaunus paradumus vai atsakoties no esošiem paradumiem. Īpaši labi treniņa nolūkiem der paradumi, kas nav pārāk būtiski, bet ir bieži sastopami. Piemēram: atteikties no kafijas vai no kāda cita bieži lietota pārtikas produkta — ne veselības vai citu apsvērumu dēļ, bet tieši gribasspēka treniņa dēļ. Vai — ieviest jaunu paradumu, piemēram, izdzert glāzi ūdens noteiktā laikā vai situācijā. Vērt durvis ar vienu vai otru roku. Sākt kāpt pa trepēm ar vienu vai otru kāju. No rīta ģērbties, mazgāties noteiktā secībā. Un tad, kad tas jau kļūst par paradumu, atkal to mainīt. Tādējādi stiprināsim savu spēju pamanīt, ko darām, un iemācīties darīt lietas citādāk.

Pierakstīt attaisnojumus

Bieži, kad nedaram kādas lietas, kuras esam sev novēlējuši, mums ir it kā svarīgi iemesli. Ir vērts tos pierakstīt un pēc laika pārlūkot sarakstu — parasti cilvēki, kas šo dara, ir pārsteigti par to, cik īsi un neīsti šie saraksti izrādās.

“Pie velna!”

Viens no veidiem, kā cilvēki mēdz izgāzt savu mērķu īstenošanu ir gadījumos, kad paslīd kāja un neizdodas īstenot ikdienas plānu, nosaka “pie velna” un sabojā visu, kas ir izdarīts līdz šim. Piemēram, cenšoties ievērot diētu vai netērēt lieki naudu, brīdī, kad apēdas vairāk, nekā ļauts, vai iztērējas vairāk, nekā paredzēts, nolamāt sevi un iekrist nekontrolētā ēšanā vai tēriņos — kad nav, tad nav. Kā viegli saprotams, šī stratēģija nestrādā. Tā vietā atsevišķo neveiksmi vienkārši var pamanīt un sākt no jauna, no tās vietas, kur esam šobrīd. Pie reizes, tas kas palīdz ir nepārmešana sev par izgāšanos, bet “runāt ar sevi kā ar savu draugu”.

Prokrastinācija.

Nodarbībās prokrastinācijai nepievērsu atsevišķu uzmanību — dažas rindas šeit: prokrastinācijas skaidrošanai ir izveidotas neskaitāmas teorijas un tiek piedāvāti daudzi alternatīvi risinājumi. Šeit piedāvāju iepazīties ar Tim Urban tekstu, kurš ļoti vienkāršā, tēlainā valodā skaidro prokrastināciju. Savukārt, otrs teksts ir daudz filosofiskāks, bet arī interesants raksts: Why Do Anything? A Meditation on Procrastination.

Prokrastinācija kā mēģinājums izvairīties no ciešanām: Prokrastināciju var izprast arī šādi: Viens no galvenajiem iemesliem, kuru dēļ atliekam darbu izpildi, ir tas, ka vēlamies izvairīties no ciešanām, kas ir saistītas ar veicamo darbu. Interesants ir Budisma filosofijā balstītais komentārs un no tā izrietošais ieteikums: tā kā no ciešanām izvairīties nav iespējams principā, tad mūsu stratēģijas, kas ir vērstas uz nedarīšanu, lai izvairītos no ciešanām, tāpat ir principā neiespējamas. Tāpēc saprātīgāk ir iet tām pretī un pieņemt tās kā neizbēgamu eksistences sastāvdaļu. Vienlaikus, paradoksālā veidā, caur pieņemšanu tās mazinās.


Avoti padziļinātai izpētei.

Grāmatas, kas ieteicamas gribasspēka tēmas padziļinātai izpētei:


Līguma nosacījumi smalkajā drukā

Visas idejas, kuras stāstīju gribasspēka kursā darbosies tikai tad, ja tās tiks darbinātas. Prakse ir galvenais. Ar zināšanām vien nepietiek. Prakse — tas nav nekas vairāk kā atkārtošana. Lai ieviestu jaunas lietas savā dzīvē, tās ir jāatkārto, jāatkārto, jāatkārto, līdz tās ieviešas. Lai likvidētu vecas, nevēlamas lietas, tās ir jāpamana, un to vietā jāliek kaut kas jauns, kas ir jāatkārto, jāatkārto, jāatkārto. Tā notiek iemācīšanās un tā varam mainīties. Gan gribasspēka, gan citās jomās.

Laimīgi!

Ansis J Stabingis.