Gribasspēks. 6. lekcija

Sestās nodarbības papildmateriāls LU Open Minded kursā “Gribasspēks”.

Ķermenis un elpošana.

Mūsu dabiskā reakcija uz stresu (vai līdzīgi — uz agresiju) ne vienmēr ir labākā reakcija. Dabiski mēs saspringstam, tādējādi paši veicot ieguldījumu situācijas attīstībā agresīvā virzienā. Savukārt, ja atslābinamies, tad tas ir pirmais un vienkāršākais veids, kā varam nomierināt situāciju. Mierīgākā situācijā varam reaģēt adekvātāk, ne tik impulsīvi, bet vēsāku prātu un skaidrāku galvu.

Paul LindenAikido un attiecību skolotājs Pols Lindens (Paul Linden) šo paskaidro īsi, kodolīgi un acīmredzami — vienkārši brīnišķīgi.

Lēnāka elpa

Nodarbībā stāstīju par šo stresa samazināšanas metodi — elpošanu lēnāk.

Svarīgi lēno elpu ir praktizēt ne tikai tad, kad ir stress (tajā brīdī tas vienkārši var aizmirsties), bet arī ikdienā — pamanīt savu elpu un elpot lēnāk. Lēnāk, kā parasti. Tas ir svarīgi arī tādēļ, lai mēs iemācītos šo lēnāko elpu.

Elpojot lēnāk, stresa samazināšana notiek divos veidos. Pirmais — mēs pievēršam savu uzmanību tam, kas notiek šobrīd — elpai. Otrs — mainot elpu, mēs mainam sava ķermeņa funkcionēšanu.

Nodarbībā stāstīju arī par tādu parametru kā “heart rate variability” (HRV) — sirds ritma vai pulsa varietāte. Viedtālruņiem ir pieejama aplikācijas (piemēram, Serenity), kas nosaka stresa līmeni tieši izmantojot HRV, pie reizes piedāvājot vadītu lēnāku elpošanas praksi. Un šeit ir garāks video, kurā ārsts Richard Gevirtz stāsta par saviem pētījumiem HRV jomā:

Bet, kā parasti — nepietiek ar zināšanu. Ir jāpraktizē. Kā? Elpot lēnāk. Lēnāk, kā parasti. Šeit ir audio, kas var palīdzēt to izdarīt. (Audio — vadīta lēnas elpas meditācija)

Ķermenis ietekmē pašsajūtu.

Mēs zinām, ka mūsu emocijas atspoguļojas mūsu ķermeņa valodā. Bet ir arī otrādi — mūsu ķermeņa poza ietekmē to, kādas emocijas attīstās, kādas mazinās. Vērojot un apzināti mainot ķermeņa stāvokli, mainās mūsu emocionālais stāvoklis, kas savukārt ietekmē mūsu attiecības ar apkārt notiekošo — to veidu, kā mijiedarbojamies ar pasauli. Kopsavelkot — pasauli mēs varam mainīt, arī mainot sava ķermeņa pozu.