Lai arī apzinātība ir mans iemīļotais temats, tomēr, vācot un pētot materiālus gribasspēka kursam, ar pārsteigumu konstatēju, cik daudz dažādu autoru tādā vai citādā formā gribasspēka sakarā runā tieši par apzinātību. Un, palūkojoties dziļāk, var redzēt, ka ļoti daudzi gribasspēka pamatā esošie procesi tiek ietekmēti praktizējot apzinātību. Lai arī apzinātības praksei ir arī citi dokumentēti ieguvumi — šoreiz tieši par gribasspēku.
Apzinātības prakse
Vēlreiz — kā to darīt:
Sagatavošanās:
Atrast un veltīt tai īpašu laiku, vietu, telpu. (Līdzīgi kā ar sporta treniņiem).
Parūpēties, lai prakses laikā mani netraucētu citi — bērni, citi cilvēki, dzīvnieki, telefoni, trokšņi (arī TV un mūzika).
Uzliekam kādu noteiktu laiku, piemēram, ar modinātāju telefonā. Sākotnēji 10-15 minūtes.
Nosēsties ērtā pozā — tādā, lai būtu iespējams sēdēt visu prakses laiku ar minimālām kustībām. Vēlamais — stabili sēžot uz krēsla (vai grīdas), taisna mugura, abas kājas uz zemes, rokas klēpī, acis pievērtas vai aizvērtas, mēle pie aukslējām, galva virs mugurkaula. Ķermenis ir atslābināts, bet ne sakņupis. Stalts, bet ne sasprindzis.
Prakse:
Pievēršam uzmanību sava ķermeņa sajūtām. Neanalizējam, bet vienkārši sajūtam, kā jūtamies. Ja ir kādi saspringumi, ar izelpu tos atbrīvojam. Pēc kāda brīža vieglā un mierīgā veidā pievēršam uzmanību elpai.
Noturam uzmanību pie elpas. Vērojot. Neanalizējot, nekomentējot. Nav nepieciešams pat nosaukt notiekošo vārdā — paliekam iespējami tīrā vērojumā.
Gandrīz droši var paredzēt, ka drīz vien uzmanībai aizies kaut kur prom. Tas ir normāli. Tad, kad tas ir noticis, pamanam, un vieglā, mierīgā veidā atgriežam uzmanību atpakaļ. Un atkal un atkal.
Darīt šo regulāri. 1-2 reizes dienā. Ja sanāk izlaist, nekas. Nevērtējam sevi, nekomentējam, neanalizējam. Vienkārši sākam no jauna.
Vēlāk laiku pamazām var palielināt. Cik ilgu laiku ņemt? Ja, atskanot zvana signālam ir sajūta, ka varētu pasēdēt vēl mazliet, tad laiks ir labs. Savukārt, ja zvans ir jāgaida ar mocībām, tad laiks ir pārāk ilgs un nākošreiz būtu jāuzliek īsāks laiks.
Kā šis vingrinājums ir saistīts ar gribasspēku?
Veicot šo vienkāršo vingrinājumu attīstās tādas gribasspēkam nepieciešamas lietas, kā:
impulsu kontrole — spēja pamanīt un pārvaldīt savus impulsus;
pacietība — atgriezties un sākt no jauna, pat tad, ja nesanāk;
vērīgums — spēja skaidrāk ieraudzīt, pamanīt to, kas notiek;
neatlaidība — lai arī uzmanība aiziet projām, mēs to no jauna un no jauna atgriežam atpakaļ pie elpas. Neatlaidība palīdz arī dzīvē, turpināt darīt darbu arī tad, ja esam uz brīdi kādu iemeslu dēļ novērsušies.
atlaišana — mūsu uzmanību paņem daudzas “blakus lietas”. Apzinātības praksē mēs iemācamies neļaut tām nolaupīt mūsu uzmanību, bet palaist vaļā un atgriezties pie veicamā uzdevuma, vingrinājumā — pie elpas vērošanas.
pieņemšana — neveltīt enerģiju sevis un apstākļu apstrīdēšanai, “strīdiem pret realitāti”, bet skatīties, ko ir iespējams izdarīt situācijā, kura ir.
Papildus — divi video ar TED konferencē notikušām uzrunām par divām aktuālakajām gribasspēka tēmām — smēķēšanas atmešanu un ēšanas paradumu maiņu.
Labākais veids, kā atmest sliktus paradumus
Psihiatrs Judson Brewer no Masačūsetas Universitātes stāsta par to, kā darbojas cilvēku paradumi un kā vienkārša ziņkāre var palīdzēt to mainīt. Savā pētījumā, cilvēkiem, kuri vēlējās atmest smēķēšanu, viņš lūdza nevis koncentrēties uz gribasspēku vai mērķtiecību, bet ar dziļu interesi izturēties pret to, kā es jūtos tad, kad smēķēju. Izrādās, ar to bija pietiekami, lai mainītu savu paradumu.
Kāpēc diētas parasti nestrādā
Neirozinātniece Sandra Aamodt stāsta par to, kā mūsu smadzenes ir saistītas ar mūsu ķermeni un kāpēc lielākā daļa diētu ir lemtas neveiksmei. Tai pašā laikā viņa arī sniedz savu padomu tam, kā ir iespējams mainīt savus ēšanas paradumus, kā ēst to, ko un cik gribās, bet vienlaikus saglabāt veselīgu ķermeņa svaru. Šī metode ir — apzināta ēšana.